تبلیغات

ابزار وبلاگ

دانشجویان مهندسی نفت دانشگاه پیام نور ارومیه - نانو و نفت
دانشجویان مهندسی نفت دانشگاه پیام نور ارومیه
جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

فناوری نانو را می‌توان از پیشرفته‌ترین فناوری‌های بشری دانست که کاربردهای گوناگون آن می‌تواند جهان آینده را متحول نماید. تغییر خصوصیات مواد در مقیاس نانومتری تحت تاثیر خصوصیات مکانیک کوانتومی، الکترون ها و برهم کنش های اتمی است. با ایجاد ساختارهای نانومتری، کنترل خصوصیاتی از مواد نظیر رفتار مغناطیسی، هدایت الکتریکی، استحکام، نقطه ذوب و ... بدون تغییر ترکیب شیمیایی آنها امکان‌پذیر است. این مساله می‌تواند منجر به استفاده نانوفناوری در زمینه‌های مختلفی همچون صنایع الکترونیک، پزشکی، داروسازی، مواد، صنایع شیمیایی و نفت و گاز گردد. نانوتکنولوژی در حوزه‌های گسترده‌ای، چشم‌انداز آینده صنعت نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بطوریکه این گستره عظیم هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین دستی را پوشش می‌دهد. برخی از کاربردهای نانوتکنولوژی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی عبارتند از: 

  • استفاده از نانو افزودنی‌ها در گل حفاری و سیمان‌کاری چاه‌های نفت
  • استفاده از نانومواد برای افزایش ضریب برداشت از مخازن
  • نانوکاتالیست‌ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
  • نانوپوششهای مقاوم در برابر گرما، خوردگی، جرم گرفتگی، سایش و اصطکاک
  • سیستم‌های نانو‌فیلتراسیون و جداسازی
  • نانو‌ روانکارها
  • نانو کامپوزیت‌ها
  • ذخیره‌سازی انرژی در نانوساختارها
  • نانو سنسورها و نانوبیوسنسورها
  • کاهش آلاینده ها و توسعه فناوری سبز

افزایش تو لید نفت و گاز با استفاده از فناوری نانو
گروه حسگرهای نانو و میکرو در شبکه انتقال فناوری‌نانو در انگلیس، سمینار آنلاین آزادی را سازماندهی کرده است تا از طریق آن فعالیت‌های کنسرسیوم انرژی‌های پیشرفته (AEC) را تشریح کند......


این کنسرسیوم تحقیقاتی به دنبال توسعه استفاده از کاربردهای فناوری‌نانو و میکرو، برای افزایش تولید نفت و گاز است.کنسرسیوم انرژی‌های پیشرفته یک کنسرسیوم تحقیقاتی ثروتمند است که به دنبال توسعه کاربردهای فناوری‌نانو در صنعت نفت و گاز است. هدف اصلی این ائتلاف، توسعه حسگرهای نانو ومیکروی سطحی هوشمندی است که بتوانند به داخل مخازن نفت و گاز تزریق شده تا بتوان با کمک آنها میزان فضا را در سه بعد مشخص و از این طریق اکتشاف منابع هیدروکربنی جدید و موجود را بهبود بخشید.

با اصلاح زیرساخت‌های سطحی موجود، این فناوری اثرات زیست‌محیطی را کاهش خواهد داد. به دلیل اندازه بسیار کوچک آنها، این حسگرها می‌توانند به حفره‌های بسیار کوچک نفوذ کرده و در زمینه ویژگی‌های فیزیکی مخازن هیدروکربن اطلاعات جمع‌آوری کنند. اطلاعات جمع‌آوری شده به افزایش کارآیی بهره‌برداری از مخازن هیدروکربن کمک خواهد کرد.

در حال حاضر AEC با بیش از 25 گروه تحقیقاتی در اقصی نقاط دنیا همکاری می‌‌کند. این حوزه تحقیقاتی جدید بعد از 5 ماه مطالعات فنی انتخاب و میزان بودجه آن برای سال اول بیش از 5 میلیون دلار است.

دانشمندان زمین‌شناسی بر این باورند که با بهبود شناخت ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی مخازن نفت و گاز نفت موجود، می‌توان نفت و گاز بیشتری استخراج کرد. با استفاده از فناوری‌های موجود بعد از روش‌های استخراج اولیه، ثانویه و حتی استخراج در مرحله سوم، هنوز هم بیش از60 درصد نفت در زیر زمین باقی می‌ماند.

این کنسرسیوم تحقیقاتی مشترک توسط اداره زمین‌شناسی اقتصادی (BEG) در دانشگاه تگزاس توسعه یافته است. موسسه علم و فناوری‌نانوی اسمالی در دانشگاه رایس با BEG همکاری خواهد کرد و بعنوان مشاور فنی این کنسرسیوم انجام وظیفه خواهد کرد. سایر شرکای این کنسرسیوم عبارتند از: Baker Hughes, BP, Occidental, ConocoPhillips, Halliburton, Marathon, Petrobras, Schlumberger


آرشیو مطالب
نظر سنجی
بچه ها نظرتون در مورد مطالب وبلاگ چیه؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود آهنگ