تبلیغات

ابزار وبلاگ

دانشجویان مهندسی نفت دانشگاه پیام نور ارومیه - همه چیز درباره مهندسی نفت
دانشجویان مهندسی نفت دانشگاه پیام نور ارومیه
جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

همه چیز درباره مهندسی نفت



گرایش مهندسی اكتشاف
 
اولین مرحله برای بهره برداری یا برداشت نفت، كشف حوزه های نفتی است كه این كار توسط لرزه نگاری انجام می گیرد. مهندسین اكتشاف ، امواج صوتی را به اعماق زمین فرستاده و سپس امواج برگشتی را اندازه گیری و پردازش می كنند تا به وجود نفت یا عدم وجود نفت در درون زمین پی ببرند. این گرایش ارتباط ارتباط نزدیكی با زمین شناسی دارد.
 
درس های این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترك در گرایش های مختلف مهندسی نفت:
ریاضی عمومی، معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مندسی، شیمی عمومی، شیمی آلی، فیزیك، برنامه نویسی كامپیوتر، زمین شناسی عمومی، موازنه انرژی و مواد، استاتیك و مقاومت مصالح، ترمودینامیك، مكانیك سیالات، انتقال حرارت، كنترل فرآیندها، زمین شناسی نفت، مبانی فرآیندهای صنایع نفت، خواص سنگ های مخزن، خواص سیالات مخزن، كارگاه عمومی، كاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی، مبانی چاه آزمایی، نمودارگیری چاه، مهندسی مخازن، زمین شناسی ساختمان.
 
دروس تخصصی گرایش مهندسی اكتشاف:
ژئوفیزیك، ژئوشیمی آلی(نفت)، تخمین و ارزیابی ذخایر نفتی، زمین شناسی ایران و مناطق همجوار، روش های افزایش برداشت از مخازن، عملیات زمین شناسی ایران، مهندسی مخازن نفت، میكرو پالئونتولوژی، اصول حفاری، گل حفاری و سیمانكاری چاه ها، زمین شناسی نفت، چاه نگاری، زمین شناسی مهندسی، زمین ساخت، مكانیك محیط های ناپیوسته سنگی، زمین شناسی مناطق دریایی، زمین شناسی ساختمانی، سنگ شناسی( رسوبی – آذرین و دگرگونی)، كانی شناسی، برداشت زمین شناسی، زمین شناسی ساختمانی، فتوژئولوژی و سنجش از راه دور، پترو فیزیك، مكانیك سیالات، فسیل شناسی(دیرینه شناسی)، رسوب شناسی، چینه شناسی، بررسی فنی- اقتصادی، مبانی مهندسی نفت، زمین شناسی زیرزمینی.
 
گرایش مهندسی حفاری
 
طراحی تجهیزات حفاری و انجام عملیات در مناسب ترین شرایط و ارزیابی اثرات تكنولوژی حفاری و استخراج بر محیط زیست كشور و ارائه راه های مناسب برای جلوگیری از تخریب آن جزو فعالیت های این گرایش است.
 
یك مهندس حفار روش هایی را ارائه می دهد كه هزینه حفاری را پایین و راندمان كار را بالا می برد.
 
دروس تخصصی گرایش مهندسی حفاری:
مبانی مهندسی برق، دینامیك، مهندسی حفاری، سیمان حفاری، گل حفاری، مهندسی حفاری پیشرفته، اسیدكاری در عملیات.
 
گرایش مهندسی مخازن نفت
 
دانش مهندسی مخازن به این می پردازد كه ما در یك حوزه نفتی در اعماق زمین مثلا در عمق 2 یا 3 هزار متری چه مقدار نفت و گاز داریم و چه مقدار از آن قابل دسترسی می باشد و با چه سرعتی می توان از مخزن مورد نظر برداشت؟ مهندسی نفت گرایش مخازن، نوع مخزن نفت یا گاز و همچنین فشار، دما و عمق آن از سطح زمین را مشخص می كند زیرا موارد فوق در نحوه برداشت و استخراج نفت از مخازن تاثیر دارد.
 
دروس تخصصی گرایش مهندسی مخازن نفت:
مكانیك سیالات دو فازی، انتقال جرم، ترمودینامیك، مهندسی مخازن، مطالعات مخازن، عملیات بهره برداری، روش های افزایش و برداشت مخازن، مدیریت و صیانت از مخازن.
 
گرایش مهندسی بهره برداری از منابع نفت
 
امروزه اكثر مخازن نفت كشور ما دچار افت فشار شده اند به همین دلیل نفت به صورت طبیعی به سطح زمین نمی رسد و در نتیجه حضور مهندسین بهره برداری از منابع نفت، یك ضرورت اجتناب ناپذیر است. افرادی كه با استفاده از روش های علمی بهتر و اصولی تر از مخازن نفتی بهره برداری می كنند.
 
دروس تخصصی گرایش مهندسی بهره برداری از منابع نفت:
مكانیك سیالات دوفازی، اصول ژئوفیزیك اكتشافی، مهندسی مخازن، مهندسی حفاری، عملیات بهره برداری، روش های افزایش و برداشت از مخازن، تخمین مخازن در چاه های اكتشافی، آزمایشگاه نفت.
 
تونایی ها لازم
 
علاوه بر دو درس ریاضی و فیزیك كه دو درس پایه در تمامی رشته های مهندسی از جمله رشته مهندسی نفت است، درس زبان انگلیسی نیز در این رشته اهمیت ویژه ای دارد. در ضمن به دلیل اینكه نوع كار فارغ التحصیلان این رشته سنگین است و محیط كارشان نیز خارج از شهر است، دانشجویان این رشته از بین داوطلبان مرد انتخاب می شوند. برای مثال یك مهندس حفاری در وزارت نفت باید 15 روز خارج از شهر و دور از خانواده باشد و سپس یك هفته مرخصی دارد.
 
موقعیت شغلی در ایران
 
قطعا اولین بازار كار موجود برای فارغ التحصیلان این رشته وزارت نفت است اما دانشگاه صنعت نفت در حال حاضر دانشجویان این رشته را بورس نمی كند بلكه اگر سطح علمی دانشجویی خوب باشد، در نهایت جذب وزارت نفت می شود. البته در حال حاضر بیش از 70 درصد از دانشجویان جذب وزارت نفت می شوند و مابقی آنان نیز جذب صنایع شیمیایی خصوصی می شوند چرا كه بیشتر واحدهای رشته مهندسی نفت با رشته مهندسی شیمی مشترك است.
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بچه ها نظرتون در مورد مطالب وبلاگ چیه؟






صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود آهنگ